петок
25.07.2014
пребарај
вести  >  Култура
Театарски ораториум ,,Ромео и Јулија,, спој на музичко-сценските уметности - театар, опера, балет, музика, ќе го отвори 52 то издание на најпрестижната културно сценска манифестација кај нас, фестивалот Охридско Лето.
Република Македонија ќе учествува на претстојното издание на Културната олимпијада во Лондон, како и на Деновите на македонската култура во Обединетото Кралство.
Кумановскиот театар, по повод Светскиот ден на театарот, во вторник на 27-ми март, премиерно ќе ја изведе едночинката „Просидба“ од Антон Павлович - Чехов.
Јужноафриканскиот поет Монгани Вали Сероти е добитник на годинашниот „Златен венец“ на 51. Струшки вечери на поезијата.
Борис Џепароски од Охрид е уметник кој живее во Германија, а својата дарба ја искажува на невообичаен начин.
Во Кинотеката на Македонија, денеска беа врачени наградите за „Најдобар промотор на Македонија” за 2011 година.
Филмот „Пред дождот“ на Милчо Манчевски продолжува со интернационалните успеси, скоро две децении после премеирата.
Во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид вечерва ќе се прикажува претставата „Ни ваму, ни таму“.
Јубилејниот 15. Московски Интернационален ликовен салон ќе се одржи во Централниот дом на уметникот во Москва од 16-25 март 2012 година.
Меѓународниот Саем на книгата, како една од најголемите културни манифестации во земјата, ќе се одржи на локација Скопски саем од 24-ти до 29-ти април.
„Патешествие“ е најновата книга од Вера Маркулева - Попоска што ќе биде промовирана денеска во Охрид.
Во организација на Центарот за културен проток „Артерија“, вечерва во Охрид ќе биде отворена изложбата на слики „Небо во лицата“ од Ване Костуранов.
Центарот за култура „Григор Прличев“ вечерва организира концерт на Културно-уметничкото друштво „Миндула“ од Далмација, Република Хрватска.
„Македонска реч“ неодамна објави две изданија со драмски дела на познатиот чешки писател Карел Чапек „Рур“ и „Бела болест“, првпат објавени на македонски јазик, во превод на Донка Роус.
Струга има со што да се гордее. Несебично на Македонија и подари великани за паметење, а на светот длабока, безусловна и природна љубов кон поетскиот збор.
Во Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп, денеска ќе се одржи ликовната манифестација Брзо сликање.
Во издание на НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид, од печат излезе новата книга од писателот Мишо Јузмески под наслов „Нашиот холандски пријател А. ден Долард“.
Монодрамата „Ах жени, жени“, комплетен авторски проект на Ташко Лаброски, во пресрет на празникот 8-ми март, Денот на жената, ќе се прикажува во кафебарот „Ликвид“.
Во пресрет на празникот на жената 8-ми Март, Националната установа Градска библиотека „Григор Прличев“ Охрид денеска организира поетско читање од поезијата на осум светски познати поетеси.

Избор

Најнови вести

Цитат

Овој пат очекувам голем напредок на средбите со државниот врв во Скопје и во Атина. Се надевам на заемно прифатливо решение за спорот околу името.

(Метју Нимиц, посредник на ОН во разговорите за спорот за името)

временска прогноза
Охрид Скопје Битола

Inpress on Facebook
дневен е-весник
Во рамките на фестивалот „Охридско лето“, вечерва ќе се одржи промоција на 10 поетски книги насловена „Ткаења“ во чест на охридскиот поет Славе Ѓорѓо Димоски.
Како што пренесува специјализираниот фудбалски портал Goal.com, судот за арбитража во спортот во Лозана ќе му ја намали суспензијата на Луис Суарез.

Кошаркарот Леброн Џејмс им однесол колачи на сите соседи како извинување за однесувањето на неговите најгласни фанови.

Гитаристот Владимир Четкар утре ќе настапи во Македонскиот Сен Тропе, Трпејца, на можеби најромантичното место на целото Охридско Крајбрежје - „К'ј Васуку“.

Јаболката се најмногу загадени со пестициди, а не помалку загадување во себе имаат и целерот и пиперките.


 

Copyright 2012 InMedia. All rights reserved.
Објавените информации на интернет страницата на Инпрес може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите.
e-mail: [email protected]

Импресум | За нас

Powered by Nextsense webBuilder