четврток
24.04.2014
пребарај

„Волшебникот од Оз“ како мјузикл

Скопје, 21. декември 2011 (ИНПРЕС)
извор: Инпрес фото: архива

Театарот за деца и младинци вечерва во 20 часот премиерно ќе ја изведе претставата „Волшебникот од Оз“ во режија на Боњо Лунгов од Бугарија.

Во овој мјузикл главната улога, ликот на Дороти и е доверен на младата Нина Дејан Дачиќ. Лимениот човек е Ефтим Трајчов, страшилото го игра Мартин Јорданоски а лавот е Петар Стојковиќ. Во останатиот дел на екипата се Драган Доглев како волшебникот од Оз, Тања Кочовска-Павловска, Марија Ѓорѓиоска и Ана Левајковиќ-Бошков. Музиката е на Михаил Шишков, а за дизајнот на претставата се погрижија и Дилјана Прванова (сцена и костими), Петко Лунгов (видео), Александар Хаџистефанов (тонско снимање).

Препевот го направи Никола Маџиров, а асистент на режија е и Константин Каракостов. (Крај)

најчитани десет

Избор

Најнови вести

Цитат

Отсекогаш сум верувал дека Македонија, која се однесува како НАТО-земја, треба и да биде прифатена како таква.

(Кристофер Хил, поранешен амбасадор на САД во Македонија)

временска прогноза
Охрид Скопје Битола

Inpress on Facebook
дневен е-весник
Во организација на НУ Центар за култура Битола од денес до 29-ти април во Битола ќе биде реализиран 16-тиот Интернационален Фестивал на Монодрама Битола 2014.
Вечерва на „Сантијаго Баернабеу“ ќе се одигра вториот полуфинален меч во Лигата на Шампионите меѓу Реал Мадрид и актелниот европски првак Баерн Минхен.

Оваа година на Егзит авантурата заминува цело друштво. Од денеска до 25. мај, секоја екипа од пет луѓе кои заедно ќе ги купуваат влезниците за Егзит добиваат шеста влезница гратис за уште еден член од друштвото.

Македонскиот рок’ен’рол бенд TV Rage кој го претставува нојз-панк звукот на младата и плодна кумановска сцена, ќе настапи како предгрупа на концертот на Dog Eat Dog кој ќе се одржи на 15. мај во Младински Културен Центар во Скопје.

Лицата на средна возраст и постари, кои имаат навика на дневна дремка и кратки престипавања, може да имаат зголемен ризик од рана смртност, покажува нова студија од тим научници од Англија.


 

Copyright 2012 InMedia. All rights reserved.
Објавените информации на интернет страницата на Инпрес може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите.
e-mail: [email protected]

Импресум | За нас

Powered by Nextsense webBuilder