петок
25.07.2014
пребарај

СДСМ - Реакција на прес конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ

Скопје, 15. декември (ИНПРЕС)

Следниве примери доволно кажуваат кој го партизира и спроведува непотизам во судството, се огласи СДСМ и ги наведе следниве примери:

Јово Вангеловски, кум на Трајко Вељановски, претседател на Собранието на Република Македонија е избран за Претседател на Врховен суд;

Олгица Павловска-судија во Основен суд-Штип е прва братучетка на Филимена Маневска, сопруга на министерот за правда Михајло Маневски;

Маја Маркова-Котевска, судија во Основен суд Скопје 2, сопруга на Иво Котевски, портпарол на МВР, ќерка на Љубинка Муратовска, поранешен член на Врховен суд и актуелен член на Антикорупциска комисија и сестра на Серјожа Марков, дежурен адвокат на фамилијата инсталирана во ВМРО-ДПМНЕ.

Ги повикуваме колегите во ВМРО-ДПМНЕ воопшто да не се трудат да објаснуваат кој влијае врз судството во Република Македонија. Примериве се доволни, се вели во писмената реакција на СДСМ. (Крај)

најчитани десет

Избор

Најнови вести

Цитат

Овој пат очекувам голем напредок на средбите со државниот врв во Скопје и во Атина. Се надевам на заемно прифатливо решение за спорот околу името.

(Метју Нимиц, посредник на ОН во разговорите за спорот за името)

временска прогноза
Охрид Скопје Битола

Inpress on Facebook
дневен е-весник
Изложба на уметнички слики на тема „Портрети и ликови“ од починатиот автор Вангел Наумовски ќе биде отворена утревечер во 20:00 часот во куќата на Уранија во Охрид во рамките на Научната и уметничка визита што ја организира МАНУ.
Италијанскиот стручњак Клаудио Раниери е новиот селектор на грчкиот национален тим, соопштија од грчката фудбалска федерација.

За да им приредат на своите гости уште едно уникатно доживување, од хотелот Chessington World of Adventures ангажирале посебен „будилник“.

На „Антички Театар“ во Охрид, во рамките на фестивалот „Охридско лето“ утре гостува Максим Мрвица, најпродаваниот кросовер пијанист во светот.

Здружението на граѓани за ретки болести „Живот со предизвици“ од Битола, го одбележа 26 јули, Интернационалниот Ден на Гоше, за прв пат оваа година лансиран од страна на Европската Гоше Алијанса.


 

Copyright 2012 InMedia. All rights reserved.
Објавените информации на интернет страницата на Инпрес може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите.
e-mail: [email protected]

Импресум | За нас

Powered by Nextsense webBuilder