среда
16.04.2014
пребарај

Вечерва „Вртелешка“ во Гостивар

Гостивар, 12. мај (ИНПРЕС)

Театарската претстава „Вртелешка” по текст на Артур Шницлер, а во режија на Владимир Милчин ќе биде изведена вечерва во 20 часот во Центарот за култура „АСНОМ” во Гостивар.

Претставата е прв проект на алтернативниот и независен Општествено политички неподобен театар (ОПН-театар). „Вртелешка” е дипломска претстава на членови на ОПН, а сега веќе дипломирани студенти во класата на Владимир Милчин.

Претставата е работена по текст на еден од најголемите австриски драмски писатели Шницлер кој е познат и како хроничар на виенската декаденција. Претставата е омаж на интимноста – од онаа на проститутките и војниците по клупите низ темните паркови крај Дунав до онаа на познатите актерки и грофови кои се среќаваат по најпрестижните хотелски соби. Вивисекцијата на моралот која ги надминува просторните и временските определби го прави овој текст постојано актуелен. Шницлер пиесата ја напишал во 1890 година, а кога конечно по Првата светска војна била поставена во театар, забранета е веднаш по примиерата.

„Вртелешка” беше изведувана во Детскиот театарски центар во Старата скопска чаршија, а ова е прв пат да се игра надвор од Скопје. (Крај)

најчитани десет

Избор

Најнови вести

Цитат

Отсекогаш сум верувал дека Македонија, која се однесува како НАТО-земја, треба и да биде прифатена како таква.

(Кристофер Хил, поранешен амбасадор на САД во Македонија)

временска прогноза
Охрид Скопје Битола

Inpress on Facebook
дневен е-весник
ЛГБТИ Центарот за поддршка вечерва организира средба со Читателскиот клуб, каде ќе има претставување и дискусија за романот „Бојата на пурпурот“ од Алис Вокер.
УЕФА во текот на оваа недела ќе соопшти која екипа во изминативе две години го прекршила правилото на финансискиот фер-плеј.

За велигденските празници стружани ќе ги забавува македонскиот пејач, композитор и кантавтор Владо Јаневски.

Групата Суперхикс со серија активности ја прославува 20 годишнината од своето постоење. Покрај останатото и со издавање на новото ЦД со наслов „The best of Суперхикс“, кое официјално беше промовирано денеска.

Медицински тим од Њујорк ги советува пациентите на природен начин да го победат артритисот.


 

Copyright 2012 InMedia. All rights reserved.
Објавените информации на интернет страницата на Инпрес може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите.
e-mail: [email protected]

Импресум | За нас

Powered by Nextsense webBuilder