петок
01.08.2014
пребарај

Вечерва „Вртелешка“ во Гостивар

Гостивар, 12. мај (ИНПРЕС)

Театарската претстава „Вртелешка” по текст на Артур Шницлер, а во режија на Владимир Милчин ќе биде изведена вечерва во 20 часот во Центарот за култура „АСНОМ” во Гостивар.

Претставата е прв проект на алтернативниот и независен Општествено политички неподобен театар (ОПН-театар). „Вртелешка” е дипломска претстава на членови на ОПН, а сега веќе дипломирани студенти во класата на Владимир Милчин.

Претставата е работена по текст на еден од најголемите австриски драмски писатели Шницлер кој е познат и како хроничар на виенската декаденција. Претставата е омаж на интимноста – од онаа на проститутките и војниците по клупите низ темните паркови крај Дунав до онаа на познатите актерки и грофови кои се среќаваат по најпрестижните хотелски соби. Вивисекцијата на моралот која ги надминува просторните и временските определби го прави овој текст постојано актуелен. Шницлер пиесата ја напишал во 1890 година, а кога конечно по Првата светска војна била поставена во театар, забранета е веднаш по примиерата.

„Вртелешка” беше изведувана во Детскиот театарски центар во Старата скопска чаршија, а ова е прв пат да се игра надвор од Скопје. (Крај)

најчитани десет

Избор

Најнови вести

Цитат

Овој пат очекувам голем напредок на средбите со државниот врв во Скопје и во Атина. Се надевам на заемно прифатливо решение за спорот околу името.

(Метју Нимиц, посредник на ОН во разговорите за спорот за името)

временска прогноза
Охрид Скопје Битола

Inpress on Facebook
дневен е-весник
Во рамките на програмата на фестивалот „Охридско Лето“, вечерва о почеток во 20:30 часот на сцената на „Антички Театар“ во Охрид гостуваат The Voca People - сензационалниот перформанс на музичката комедија која комбинира восхитувачки и неверојатни вокални звуци.
Четиримесечната дисквалификација на напаѓачот на Барселона Луис Суарез може да биде намалена двојно од страна на спортскиот арбитражен суд (CAS), објави шпанскиот весник „Vanguardia“.

Американски пензионери, вооружени со Узи и пиштоли, ограбија медицински центар во Чикаго, од каде украле виагра.

Пејачката и авторка Наташа Мијатовиќ - Мијата сними видео запис за нејзиниот најнов сингл „Ко деца мали“.

Освен освежување во летните жештини, а благодарение на природните состојки, пивото е корисно и за здравјето. секако при негова умерена потрошувачка.


 

Copyright 2012 InMedia. All rights reserved.
Објавените информации на интернет страницата на Инпрес може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите.
e-mail: [email protected]

Импресум | За нас

Powered by Nextsense webBuilder