петок
01.08.2014
пребарај
 
вести
Поголема група претежно млади луѓе денеска протестираа во Скопје за, како што велат, да го изразат револтот од тврдењата дека сторителите на петкратното убиство кај Смиљковското Езеро се исламистички терористи.
Охриѓаните Јован и Климе Лотески го купија бродот „Македонија“ кој неодамна беше понуден на лицитација.
Пропадна штрајкот во струшкото јавно претпријатие за, како што беше најавен, неисплатените 11 плати во претпријатието.
Американското Министерство за одбрана е во потрага по информации за исчезнати американски воени ветерани од Втората светска војна, кои последен пат биле видени во Хрватска.
56-годишна охриѓанка вчера си го одзела животот во семејниот дом во Охрид. Според првичните информации, Д.Л. се самоубила со бесење околу 17:00 часот, а телото го пронашла нејзина пријателка.
Во касарната „Илинден“ во Скопје, во понеделник ќе се одржи свеченост по повод 7-ми мај, денот на баталјонот на Воена полиција и денот на полицијата и безбедноста.
Пет мажи обвинети за организирање на нападите од 11 септември, се упатени назад кон воениот трибунал во Гвантанамо Беј.
Заменик министерот за надворешни работи на Сирија ја обвини Велика Британија дека е директно одговорна за смртта на цивилите во неговата земја.
Министерот за образование и наука, Панче Кралев и Директорката на Бирото за развој на образованието Весна Хорватовиќ ја промовираа програмата за македонксите талентирани ученици.
47-годишниот Антониот Тутковски од Ресен утрово пријавил во ресенската полиција дека кај местото викано „Макази“ ја убил својата сопруга, 43 годишната, Винета Тутковска.
Свр Штип поднесе кривична пријава против 21-годишниот А.И. од Штип за сторено кривично дело „напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста“.
Полициската станица од Прилеп поднесе кривична пријава против 41-годишниот Р.В. од Прилеп за сторено кривично дело „измама“.
Во текот на вчерашниот ден се случил инцидент во скопското село Идризово.
Земјотрес со интензитет од 4,3 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во 05:00 часот во Западна Турција.
Во селото Трпејца, на самиот брег на Охридското Езеро, претпладнево дојде до мало подигнување на тензиите, кога инспекциски служби и градежни работници, со присуство на полицијата, се обиделе да го урнат крстот и градбата на мала црквичка.
Свр Охрид го откри можниот сторител на двете тешки кражби, што деновиве беа извршени во Охрид, при што беа одземени значителен број златни предмети.
По повод доаѓањето на туроператори од Катар, во понеделник ќе се одржи работен состанок со катарските и македонските туроператори, туристички агенции и хотели.
Јорго Огненовски, Македонец по потекло од Битола, ќе снима филм за нашата пејачка ѕвезда Тоше Проески.
Министерот за надворешни работи Никола Попоски тврди дека Македонија е подобро подготвена да го почне процесот на пристапување кон Европската унија од некои земји кои веќе уживаат во статусот земја-членка на ЕУ.
Наместо да се занимаваат со својот рејтинг и да глумат спроведување на реформи пред јавноста, ги повикуваме од ВМРО-ДПМНЕ да ја согледаат реалната социјална состојба на македонскиот граѓанин, велат од Охридскиот комитет на ВМРО-Народна партија.
По повод празникот „Св. Ѓорѓи“ - Ѓурѓовден, соборниот храм „Свети Великомаченик Ѓорѓи“ од Струга во понеделник, на 7-ми мај ќе ја организира традиционалната литија - ордија.
Предизборната кампања во Грција влезе во својата последна фаза во која со 61% поддршка се издвои конзервативецот Адонис Самарас.
Под мотото „Знам да спасам живот“ охридскиот Црвен крст во недела ќе го организира традиционалниот 41-ви по ред Општински натпревар по прва помош.
Комисијата за финансирање и буџет денеска ќе го одржи второто продолжение на 27-та седница.
Најмалку 16 лица, вклучувајќи и пет полицајци, загинаа утрово во самоубиствениот напад врз полициски контролен пункт во северозападниот дел на Пакистан.
Во Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп вечерва ќе биде отворена изложбата „Слики и инсталации“ од тројцата битолски автори - Драган Најденовски, Владимир Симоновски и Стефан Малбашиќ, кои ќе се претстават со дваесетина дела.
Во Универзитетската библиотека во Марибор, Словенија вечерва ќе биде отворена изложба на фотографии од Фото клубот „Елема“ од Скопје.
Во Културно-информативниот Центар на Република Македонија во Софија е отворена Шестата македонска книжевна визита.
Локалните избори во Србија ќе се одржат на 6 мај во две општини во северниот дел на Косово, и покрај незадоволството на Приштина и западните земји, соопшти Танјуг.
Денеска се навршуваат 32 години од смртта на долгогодишниот претседател на СФРЈ и Сојузот на комунистите на Југославија, Јосип Броз Тито.
Македонија денеска се сеќава на еден од своите најголеми синови. Со низа манифестации ќе бидат одбележани 109. години од смртта на македонскиот револуционер Гоце Делчев.

Избор

Најнови вести

Цитат

Овој пат очекувам голем напредок на средбите со државниот врв во Скопје и во Атина. Се надевам на заемно прифатливо решение за спорот околу името.

(Метју Нимиц, посредник на ОН во разговорите за спорот за името)

временска прогноза
Охрид Скопје Битола

Inpress on Facebook
дневен е-весник
Во рамките на програмата на фестивалот „Охридско Лето“, вечерва о почеток во 20:30 часот на сцената на „Антички Театар“ во Охрид гостуваат The Voca People - сензационалниот перформанс на музичката комедија која комбинира восхитувачки и неверојатни вокални звуци.
Четиримесечната дисквалификација на напаѓачот на Барселона Луис Суарез може да биде намалена двојно од страна на спортскиот арбитражен суд (CAS), објави шпанскиот весник „Vanguardia“.

Американски пензионери, вооружени со Узи и пиштоли, ограбија медицински центар во Чикаго, од каде украле виагра.

Пејачката и авторка Наташа Мијатовиќ - Мијата сними видео запис за нејзиниот најнов сингл „Ко деца мали“.

Освен освежување во летните жештини, а благодарение на природните состојки, пивото е корисно и за здравјето. секако при негова умерена потрошувачка.


 

Copyright 2012 InMedia. All rights reserved.
Објавените информации на интернет страницата на Инпрес може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите.
e-mail: [email protected]

Импресум | За нас

Powered by Nextsense webBuilder