недела
20.04.2014
пребарај

Груевски - СДСМ и ВМРО заедно во Струга, ова се историски избори за Македонија

Струга, 14. март 2013 (ИНПРЕС)
извор: Инпрес фото: Инпрес

Вечерва сме сплотени обединети како никогаш досега. Заедно сме и СДСМ и ВМРО и сите други политички партии. Ова се историски избори за Македонија, истакна премиерот Никола Груевски синоќа на митингот што ВМРО-ДПМНЕ го одржа во Струга.

- 2005 година беше воопшто тешка година за Струга. Тогаш имаше референдум но да бидеме искрени, Струга тогаш немаше доволна излезност. Да си признаеме и да се поправиме на овие избори, порача Груевски. Да излезете 100 проценти на гласање, да заборавите на партиите, на политичката борба меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, рече Груевски.

Како што додаде тој, досегашниот градоначалник на Струга Рамиз Мерко, изминатите осум години водел лична агенда, а не агенда за развој на општината.

- Ние во изминатите години се трудевме да помогнеме на Струга. Но тешко одеше со градоначалникот Мерко и затоа ВМРО-ДПМНЕ овде ја напушти коалицијата што на почетокот се создаде и реши да биде опозиција во Струга, затоа што тој не ја вршеше работата добро и тераше лична агенда за негов интерес, а не за заедничкиот интерес. Не беше лесно да се соработува со тој човек. Создаваше тензии, подбуцнуваше етнички немири и судири,  не дозволуваше да се случат нови  инвестиции. Но и покрај се, направивме чекори кои помогнаа на Струга, рече Груевски.

Кандидатот за градоначалник на Општина Струга од ВМРО-ДПМНЕ доктор Владимир Кочоски најави дека неговата програма со нуди иднина, развој и преобразба, и од Струга, како што додаде, ќе направи убаво место за живеење за сите граѓани.

- Со оваа програма и деведесет и седумте проекти кои ќе ги реализираме, тоа ќе се промени. Јас сум сигурен дека огромен број на Турци, Власи, Египќани, Роми, Срби, Македонци муслимани и Албанци, граѓани на Струга, ќе гласаат за оваа опција, затоа што ги препознаваат своите интереси , во оваа стратегија за развој на Струга. Оваа програма нуди решенија за тие проблеми бидејќи е производ од потребите и барањата на граѓаните на овие места, истакна доктор Кочоски.

Тој најави проекти во сите сфери на живеењето кои ќе се реализираат во сите населени места во Општина Струга.

Пред присутните на синоќешниот предизборен митинг се обратија претседателката на Демократската обнова на Македонија Лилјана Поповска, Јован Лазаров од Социјалистичката партија, како и кандидатот за советник на заедничката листа на Коалицијата „За подобра Македонија“ и СДСМ Никола Затуроски. (Крај)

најчитани десет

Избор

Најнови вести

Цитат

Отсекогаш сум верувал дека Македонија, која се однесува како НАТО-земја, треба и да биде прифатена како таква.

(Кристофер Хил, поранешен амбасадор на САД во Македонија)

временска прогноза
Охрид Скопје Битола

Inpress on Facebook
дневен е-весник
Ревијата за литература, култура и наука „Бранувања“ од Струга во најновиот број, со кој одбележува пет години постоење, го претставува Ко Ун, годинашниот добитник на „Златниот венец“ на Струшките вечери на поезијата.
Британецот Луис Хамилтон ја оствари третата победа во низа.

Сопругата на американскиот претседател Барак Обама - Мишел ќе се појави на 7. мај во епизодна улога во серијата „Нешвил“, која се емитува од телевизијата Еј Би Си во САД.

Вечерва, во чест на големиот христијански празник Велигден, клубот „Cuba Libre Havana“ од Охрид организира голема Велигденска забава со шведскиот електронски артист Christian Smith.

Заврши големиот Велигденски пост, кога дел од верниците 40. дена се воздржуваа од мрсна храна и преку телесниот и душевниот пост се обидоа да „ги исчистат душата и телото“.


 

Copyright 2012 InMedia. All rights reserved.
Објавените информации на интернет страницата на Инпрес може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите.
e-mail: [email protected]

Импресум | За нас

Powered by Nextsense webBuilder