петок
01.08.2014
пребарај

Културните настани во Охрид ќе се негуваат преку целата година преку „Култура 365“

Охрид, 18. јули 2011 (ИНПРЕС)
извор: Супер радио фото: Супер радио

Од неодамна културната понуда на Охрид е збогатена со отварањето на новиот Културен центар „Култура 365“, лоциран во стариот дел на градот.

Идеен творец на идејата е охридскиот писател, публицист и фотограф Мишо Јузмески. Во срцето на градот, во текот на целата година ќе има доза на култура преку организирање изложби, промоции на книги, културни и музички настани, јавува охридското Супер радио.

Целта е е да се доближи културата до граѓаните и гостите кои го посетуваат, вели Лидија Размоска, раководителка на центарот. Како посебен дел во културниот центар, особено интересна за посетителите е „Собата на А. ден Долард“. Овој холандски писател е заслужен токму за промовирањето на Охрид и Македонија во западно-европските земји.

- Животот и делото на овој писател се мошне значајни. Тој е оној кој го промовирал Охрид во Холандија и преку издавањето на неговата книга „Свадбата на седумте цигани“. Холанѓаните читајќи ја таа книга, почнале уште од 1939 година да доаѓаат во Охрид. Се до ден-денес доаѓаат и се воодушевуваат на Охрид, благодарение на холандскиот писател, вели Размоска.

Дел од граѓаните на Охрид знаат за животот и делото на овој автор, а дел преку „Собата на А. ден Долард“ во центарот „Култура 365“ можат да се запознаат со неговите дела, да погледнат негови фотографии и да научат за неговиот живот и патувања на просторот на Балканот и Македонија, кои му дале голема инспирација за творење. Размоска додава дека „Собата на А. ден Долард“ е простор кој одамна бил потребен за Охрид, тргнувајќи најпрво од литературен аспект, но и културен и туристички.

За неполн месец, колку што официјално е отворен центарот „Култура 365“ го посетиле многу туристи од повеќе од 15-на земји од целиот свет.

- Не посетиле многу туристи, почнувајќи најпрво од холандските, потоа белгиски, фински туристи, Англичани, Американци, Французи. Не ретко тука стапнале и Корејци, Јапонци, па и Турци. Нив посебно им се интересни фотографиите со џамии, не дека немаат во Турција, туку затоа што на заеднички фотографии се наоѓаат мотиви од џамии и цркви. Тие за нив се посебно интересни и најмногу ги купуваат, додава Размоска.

Во моментов во центарот „Култура 365“ е поставена изложбата на   фотографии “Охрид“ на Мишо Јузмески. Фотографиите се со мотиви од Охрид, охридско и Охридското Езеро, фотографирани во различни периоди од годината. За странските посетители посебно интересни се фотографиите на Охрид во зима, градот онаков каков што го немаат видено. Изложбата е продажна, а странците се далеку позаинтересирани од домашните посетители за да си понесат фотографии од Охрид во својата земја.

Пред 10-тина дена, во „Култура 365“ и охридскиот новинар, публицист и политички аналитичар Веле Митаноски ја промовираше неговата најнова книга „Рани спомени“ пред охридската публика. (Крај)

најчитани десет

Избор

Најнови вести

Цитат

Овој пат очекувам голем напредок на средбите со државниот врв во Скопје и во Атина. Се надевам на заемно прифатливо решение за спорот околу името.

(Метју Нимиц, посредник на ОН во разговорите за спорот за името)

временска прогноза
Охрид Скопје Битола

Inpress on Facebook
дневен е-весник
Вечерва во рамките на фестивалот „Охридско лето“, Црногорскиот народен театар од Подгорица ќе ја изведе театарската претстава „Његош и јас“. Претставата ќе се игра во Заливот на Коските кај Градиште, со почеток во 21:00 часот.
Шпанскиот тенисер Рафаел Надал нема да учествува на Роџерс купот во Торонто и на турнирот во Синсинати, поради повреда на зглобот на десната рака.

Американски пензионери, вооружени со Узи и пиштоли, ограбија медицински центар во Чикаго, од каде украле виагра.

Еден од најдобрите светски диџеи Danny Tenaglia на својот официјален профил на Фејсбук објави дека поради смртта на негов близок роднина го одложува концертот закажан за утре во Охрид, во рамките на петтото издание на Green Beach Festival.

Освен освежување во летните жештини, а благодарение на природните состојки, пивото е корисно и за здравјето. секако при негова умерена потрошувачка.


 

Copyright 2012 InMedia. All rights reserved.
Објавените информации на интернет страницата на Инпрес може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите.
e-mail: [email protected]

Импресум | За нас

Powered by Nextsense webBuilder