вторник
22.07.2014
пребарај
Бугарија ја поддржува евроатланската интеграција на Македонија, но официјална Софија очекува поголема соработка во полето на добрососедството, истакна бугарскиот министер за одбрана Ангел Најденов за време на средбата со македонскиот колега Зоран Јолевски.

Русија адекватно и сразмерно ќе реагира на приближување на воената инфраструктура на НАТО кон руските граници и распоредувањето на противракетната одбрана (ПРО).
Раководството на Регионалниот одбор на Синдикатот за образование и наука - СОНК денеска стапи во штрајк со глад, јави Супер радио.
Грчките власти открија скандал со фалсификувани документи во највисоката државна администрација, јавуваат локалните медиуми.
Никој со власт не може да се бори. Јас штитам манастирски имот и тоа е моја должност. Ако наумиле, тие и ќе го направат тоа. Но, овој народ не мисли како нив.
Турските власти уапсија 55 високо позиционирани полициски службеници под обвинение за корупција и злоупотреба на службената положба.
Ансамблот на народни игри и песни „Танец“ од Скопје синоќа, уште еднаш пред публиката на Античкиот театар во Охрид покажа дека е вистински репрезент на македонската култура и традиција.
Синдикатот за образование ја потврди одлуката - од денес советот на синдикатот почнува штрајк со глад, како поддршка за тројцата штипски професори кои останаа без работа.
Ние сме должни да направиме нешто повеќе за сеопфатната истрага, а тоа е потребно не само во знак на почит кон загинатите во овој страшен напад врз патнички авион, туку и за да се најде одговор на прашањето кој е виновен.
Европските дипломати се загрижени поради инсистирањето на Демократската партија на Косово по секоја цена да остане во редовите на власта.
Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, во Амбасадата на САД се сретна со американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања, Викторија Нуланд и со американскиот амбасадор, Пол Волерс.
На работниците во Македонија им се дава право на избор да одлучат дали нормално ќе се пензионираат или да го продолжат својот работен век за една, две или три години.
Во периодот од 17-ти до 18-ти јули годинава, во скопската населба „Илинден“, на улица „8“, непознат сторител извршил тешка кражба во куќата на 41-годишниот Б.С.

Избор

Најнови вести

Цитат

Грешка е да се држи замрзната македонската апликација за членство во НАТО поради грчкото противење. Инцидентите со протестите поради случајот „Монструм“ се потсетник за итната потреба Алијансата еднаш - засекогаш да го реши проблемот со Грција и да ја внесе Македонија во НАТО.

(Едвард Џозеф, директор на програмата за Македонија во Меѓународната кризна група)

временска прогноза
Охрид Скопје Битола

Inpress on Facebook
дневен е-весник
На годинашниот 29. интернационалeн книжевен фестивал „Виленица“ којшто ќе се одржува од 3 до 7 септември како гостин од Македонија е поканет да учествува писателот Томислав Османли.
Карлос Дунга и официјално е прогласен за нов селектор на фудбалската репрезентација на Бразил.

Додека Бијонсе чека „ред“ да биде примена во Rock and Roll Hall of Fame како изведувач, нејзините фустани успеаа да си обезбедат место таму.

После освоеното второ место на Макфест 2014, Дарко Илиевски со нова песна и видео запис.

Три лица починале од бактеријата листерија, од кои еден на возраст од 72 години, вториот случај на 59 години и едно новородено дете, информираат од министерството за здравство.


 

Copyright 2012 InMedia. All rights reserved.
Објавените информации на интернет страницата на Инпрес може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите.
e-mail: [email protected]

Импресум | За нас

Powered by Nextsense webBuilder